Szambo czy oczyszczalnia?

Szambo czy oczyszczalnia?

Mogłoby się wydawać, że w dzisiejszych czasach każdy obiekt ma swobodny dostęp do kanalizacji. Nic bardziej mylnego. Bardzo często nie mamy możliwości podłączenia domu do miejskiego przyłącza wodno-kanalizacyjnego. Odprowadzanie ścieków z domostwa wymaga więc stworzenie specjalnego systemu. Tutaj pojawia się dylemat – szambo czy oczyszczalnia. Oba rozwiązania są powszechnie dostępne, więc warto je przeanalizować.

Zalety i wady szamba

Szambo to opcja relatywnie tania, więc decyduje się na nią ogromna ilość osób. Współczesne zbiorniki uchodzą za szczelne, a także wytrzymałe. Dużym zainteresowaniem cieszą się modele plastikowe, które są wyjątkowo lekkie, a tym samym bezproblemowe w montażu. Trzeba jednak liczyć się z tym, że nowoczesne szamba są droższe od tradycyjnych. Zwykle są one projektowane w zgodzie z ekologią, dzięki czemu są bezpieczne zarówno dla środowiska naturalnego, jak i ludzi. W tym miejscu należy jednak zaznaczyć, że ogromny wpływ na to ma budowa szamba. Jego konstrukcja powinna być zgodna z aktualnie obowiązującymi normami, jednak z tym bywa różnie. Wiele osób dla oszczędności montuje nieszczelne i podatne na uszkodzenia zbiorniki, które są szczególnie narażone na awarie.

Podstawową wadą szamba jest konieczność jego opróżniania. Proces ten powinien być wykonywany raz na kilka miesięcy. W przypadku dużych gospodarstw domowych należy robić to nawet co dwa miesiące. Każdy wywóz nieczystości kosztuje, a rocznie możemy wydać na to nawet kilka tysięcy złotych. Dodatkowym minusem jest to, że szambo często ulega przeciążeniu np. podczas przyjazdu gości. Nie jest ono przystosowane do zmiennych napływów ścieków, co dla niektórych może być problematyczne.

Zalety i wady przydomowej oczyszczalni

Przydomowa oczyszczalnie ścieków gwarantuje o wiele wyższy komfort, niż w przypadku szamba. Przede wszystkim jest to system o innowacyjnej konstrukcji, który jest w pełni przystosowany do wymagań danego domostwa. Wielkim plusem jest ponadprzeciętna wytrzymałość oraz odporność na zniszczenia, czy też zmienne ilości napływających nieczystości. Przeciążenie domowej oczyszczalni jest niemal niemożliwe. Jest ona wydajna, a zarazem tania w utrzymaniu. Nie generuje żadnych nieprzyjemnych zapachów. Odzyskana woda może zostać wykorzystana np. do podlewania roślin. Ponadto jest to rozwiązanie ekologiczne. Niewątpliwą zaletę jest to, że nie ma tutaj konieczności wywozu ścieków. Unikniemy więc wysokich kosztów, które generuje ten proces. Jedynym obowiązkiem jest wywóz osadu, jednak zwykle wykonuje się to raz do roku.

budowa oczyszczalni przez budowlańców

Wadą przydomowej oczyszczalni ścieków jest cena. Niestety koszt jej budowy jest kilka razy większy niż szamba. Warto jednak wziąć pod uwagę, że jest to inwestycja, która zwraca się po około trzech latach.

Podsumowując – osoby zadające sobie pytanie szambo czy oczyszczalnia powinny przeanalizować przede wszystkim swoje potrzeby oraz możliwości finansowe. Przydomowa oczyszczalnia ma o wiele więcej zalet, jednak jest ona droższa w budowie.