Metody udrożniania rur – przepychanie mechaniczne czy ciśnieniowe?

Metody udrożniania rur – przepychanie mechaniczne czy ciśnieniowe?

Zatkane rury kanalizacyjne to zmora każdego właściciela domu jednorodzinnego. O ile chwilowe przytkania można z pozytywnym skutkiem zażegnać za pomocą domowej przepychaczki, o tyle dalsze zatory to już zabieg wymagający większego zaangażowania. Jeżeli posiada się odpowiedni sprzęt można to zrobić samemu. W innym wypadku należy go zakupić lub powierzyć zadanie profesjonalnie do tego przygotowanej firmie.

Domowe sposoby na udrażnianie rur kanalizacji

Udrażnianie rur kanalizacji może z powodzeniem udać się, jeśli właściciel domu ma odrobinę pojęcia i wie, jak działa specjalna sprężyna. Mechaniczne usuwanie zatoru to jedyny sposób, jakiego można się podjąć zaraz po zalaniu odpływu specjalnym żelem, płynem lub granulkami mającymi właściwości rozpuszczające. Jeżeli chemia zakupiona w sklepie nie będzie w stanie problemu naprawić, trzeba spróbować zrobić to siłą i sposobem.

Udrażnianie kanalizacji specjalnie do tego przeznaczoną sprężyną nie jest trudne. Wprowadzenie sprężyny do odpływu i kręcenie zamontowaną na jej końcu korbką sprawi, że jej druga końcówka w końcu trafi na zator. Zdecydowane ruchy powinny rozwiązać problem. Ważne jest użycie rękawiczek podczas przeprowadzania zabiegu. Jeżeli nie wchodzi to w grę, to trzeba wezwać hydraulika.

Profesjonalne przepychanie rur

Czyszczenie rur przez profesjonalistę oszczędzi domownikom niezbyt przyjemnej pracy przy odpływie. Firmy zajmujące się przepychaniem rur mogą to robić na dwa sposoby – mechanicznie lub ciśnieniowo. Opisany wyżej mechaniczny sposób czyszczeni rury odpływowej jest powszechnie stosowany przez hydraulików, ale jeśli on zawodzi, trzeba posłużyć się sposobem drugim. Czyszczenie mechaniczne usuwa z rur osady i przedmioty stałe i może udrożnić naprawdę długie ich odcinki. Niestety nie zawsze działa.

Przy sposobie drugim do rury kanalizacyjnej wprowadzana jest druga specjalna rura, który tłoczy do niej wodę pod dużym ciśnieniem. Żeby był możliwy zabieg tego typu firma usługowa musi posiadać specjalny pojazd ciśnieniowy wyposażony w taki wąż, czy rurę lub dyszę. Wtłoczona woda rozbija zatory i wszystkie zastałe nieczystości, oczyszczając drogę dla spływającej wody. Zaletami tej metody jest brak szkodliwości dla środowiska, szybkie działanie i możliwość udrażniania rur bez względu na ich średnicę.

Aby zapobiec zatorom w kanalizacji warto zadbać o regularne czyszczenie syfonów oraz zabezpieczenie ich specjalnie do tego przeznaczoną siatką. Zalewanie odpływów odpowiednią ilością płynu udrażniającego też jest działaniem zapobiegawczym, które na pewno się opłaci.