Dlaczego warto postawić na przydomową oczyszczalnię ścieków?

Dlaczego warto postawić na przydomową oczyszczalnię ścieków?

Nie zawsze mamy możliwość podłączenia budynku do kanalizacji miejskiej. Wykonanie przyłącza często jest bardzo kosztowne i nieopłacalne. Z tego względu ścieku muszą być odprowadzane we własnych zakresie. Coraz więcej osób rezygnuje z zawodnego, a zarazem problematycznego w eksploatacji szamba. Przydomowa oczyszczalnia ścieków to rozwiązanie, które niesie za sobą wiele zalet. Z pewnością spełni ono oczekiwania nawet najbardziej wymagających osób.

Wysoka wydajność przydomowej oczyszczalni

Nowoczesna przydomowa oczyszczalnia ścieków budowana jest w oparciu o innowacyjne technologie. Jest to system zgodny z rygorystycznymi normami oraz standardami. Należy podkreślić, że jest on projektowany z troską o środowisko naturalne. Oczyszczalnia ekologiczna jest w stu procentach bezpieczna dla otoczenia, co stanowi jej niewątpliwą zaletę. Najważniejszym plusem jest jednak ponadprzeciętna wydajność. Skuteczność opisywanego systemu znajduje się na bardzo wysokim poziomie, co zmniejsza ryzyko pojawienia się awarii, czy też innych nieprawidłowości.

Przydomowa oczyszczalnie ścieków jest niezawodna. Do jej działania potrzebna jest energia elektryczna, jednak krótkotrwałe braki w dostawie prądu nie stanowią żadnego zagrożenia. Atutem jest niski koszt użytkowania oczyszczalni. Nie musimy wywozić nieczystości, tak jak w przypadku szamba. Jest to nie tylko wygodne, ale również ekonomiczne. W ten sposób możemy zaoszczędzić nawet kilka tysięcy rocznie. Omawiany system odprowadzania nieczystości opłaca się zarówno w przypadku dużych, jak i małych gospodarstw domowych. Oczyszczalnia ekologiczna może zwrócić nam się w całości po około trzech latach – będzie to strzał w dziesiątkę, jeśli wiemy, że w najbliższym czasie nie będziemy mogli podłączyć się do miejskiej sieci kanalizacyjnej.

Bezobsługowa praca oczyszczalni ekologicznej

Ekologiczna oczyszczania ścieków to system bezobsługowy, który nie wymaga od nas nakładu pracy. Raz do roku musimy odprowadzić osad, co nie jest problematyczne. Koszt takiej usługi również nie znajduje się na wysokim poziomie. Ponadto woda, która jest efektem oczyszczania ścieków może zostać wykorzystana np. do podlewania posesji. Cena przydomowej oczyszczalni zależy w dużej mierze od jej typu i wielkości. Zwykle waha się ona od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Dostępne jest jednak dofinansowanie unijne, dzięki któremu można znacząco zmniejszyć koszt inwestycji.

Zanim zdecydujemy się na budową oczyszczalni warto poznać najważniejsze przepisy. Jest to szczególnie istotne, gdy staramy się o wsparcie finansowe. Normy określają m.in. dopuszczalne odległości pomiędzy oczyszczalnią, a domem, studnią do wody pitnej, sąsiednią działką, czy też cięgiem pieszym. Najlepiej zlecić zaprojektowanie systemu profesjonalnej firmie, która posiada doświadczenie oraz niezbędne kwalifikacje.

Podsumowując – przydomowa oczyszczalnia ekologiczna to najlepsze możliwe rozwiązanie, jeśli nie mamy dostępu do kanalizacji miejskiej. Inwestycja może wydawać się duża, jednak istnieje duża szansa na otrzymanie dotacji. Ponadto taki system jest wyjątkowo tani w utrzymaniu, dzięki czemu jego budowa zwraca się po około dwóch-trzech latach.